Nawet lekarze są zaskoczeni – wykorzystaj tę roślinę dla zdrowia, nawet jeśli do tej pory uważałeś ją za chwast.

Zapewne wiele razy widziałeś roślinę, o której teraz mowa, na łące, w parku czy we własnym ogródku. Nie ma szczególnych wymagań, dopasowuje się do otoczenia i można spotkać ją praktycznie wszędzie. O czym mowa? Chodzi o babkę lancetowatą.

 

Często postrzegana jako intruz, którym nie warto głębiej się interesować, babka potrafi mieć dla nas zbawienne działanie. Jest to jedna z najkorzystniejszych dla nas roślin, toteż dobrze jest dowiedzieć się więcej na jej temat, aby później móc wykorzystywać ją na co dzień.

 

Szczególne właściwości posiadają przede wszystkim liście rośliny, a używane były już przez ludzi na szeroką skalę wiele wieków temu. Nasi przodkowie traktowali babkę zarówno jako zioło lecznicze i produkt spożywczy. Indianie często wykorzystywali babkę jako środek antyseptyczny, lek na gorączkę i sposób do oczyszczania organizmu z zalegających w nim toksyn.

 

Babka lancetowata – właściwości

Babka lancetowata, nazywana także zwyczajną, to roślina, która dostarcza organizmowi witamin i minerałów. Jest bogata w wapń i sole mineralne, dlatego właśnie była w przeszłości bardzo ceniona jako produkt spożywczy.

 

Babka nadaje się do stosowania podczas biegunek, stanów zapalnych układu moczowego i oddechowego oraz wrzodami żołądka. Wykazuje pozytywne działanie na układ trawienny i pomaga w wyeliminowaniu toksyn z organizmu.

 

Zastosowanie babki lancetowatej

Poniżej zebraliśmy najważniejsze zastosowania babki lancetowatej. Dzięki lekturze będziesz wiedzieć, kiedy szczególnie warto po nią sięgnąć:

 

zapalenie spojówek – szczególnie przydatny będzie w tym przypadku przygotowany i przestudzoną wywar, stany zapalne dziąseł, jamy ustnej i gardła – najlepszym rozwiązaniem jest tutaj płukanka z rozcieńczonego soku pozyskanego z liści babki,

obrzęki, stłuczenia i stany zapalne występujące na skórze – liście babki nakładamy na obolałe miejsca, tworząc okład, który szybko przyniesie nam wyczekiwaną ulgę i poprawi wygląd zaognionej skóry; rany, skaleczenia i owrzodzenia – warto zdecydować się tutaj na jedno z dwóch rozwiązań: przygotowanie okładu z dokładnie wymytych i osuszonych wcześniej liści lub pozyskanie soku z babki i zastosowanie go w podrażnionym miejscu,

 

wysypki i wypryski – maseczka kosmetyczna przygotowana z liści babki to szybka i skuteczna pomoc w walce z niedoskonałościami, a dodatkowo poprawia ogólny stan cery, infekcje dróg oddechowych – nawet silny katar i kaszel miną dzięki zastosowaniu kilku łyżek soku z babki w ciągu dnia (wszystko dzięki jej właściwościom wykrztuśnym),

 

obrzęki – po kilku godzinach od nałożenia liści, opuchlizna powinna zacząć ustępować, problemy trawienne – wywar z zasuszonych liści babki doskonale sprawdza się przy biegunkach i kłopotach pokarmowych (sięgajmy po pół szklanki naparu dwa lub trzy razy dziennie),

 

łupież i problemy ze skórą głowy – płukanka lub wcierka z babki znacznie poprawia stan skóry i jest polecana do walki ze zbyt szybko przetłuszczającymi się włosami.

 

Nie zapominajmy, że zanim zdecydujemy się na wykorzystanie rośliny do celów leczniczych, dobrze jest zasięgnąć się porady zaufanego lekarza. Warto więc udać się na konsultację i dopytać, czy takie rozwiązanie będzie dla nas bezpieczne i korzystne.

error: Content is protected !!