Domowa Basturma z Piersi Kurczaka – Zaskocz swoich gości przy Świątecznym stole.

Na dwa tygodnie przed Świętami, warto dobrze przemyśleć i przygotować sobie Świąteczne menu. Ja układam sobie wstępny plan zawsze, aby mieć czas na przygotowanie tych potraw, które wymagają nieco więcej czasu. Jedną z nich jest pyszna domowa basturma z piersi kurczaka.

 

 

Ważne jest znalezienie produktu wysokiej jakości i w przystępnej cenie. Domowa basturma z piersi kurczaka jest miękka, krucha i smakuje nawet lepiej niż suszona wołowina.
Takim dodatkiem do tradycyjnych potraw Świątecznych, z pewnością zaskoczysz swoich gości. I jeszcze jedno. Najtrudniejszą rzeczą podczas jej przygotowania jest to, że trudno jest się jej oprzeć do Świąt…

 

SKŁADNIKI
  • 4 piersi z kurczaka
  • 1 kg soli
  • 0,5 łyżki kozieradki
  • 3 łyżki słodkiej mielonej papryki
  • 3 łyżki kminku
  • 2 łyżki mielonego chili
  • 1,5 łyżki pieprzu kolorowego
  • 1 łyżka suszonego czosnku

 

 

PRZYGOTOWANIE
1. Przekrój każdego fileta z kurczaka wzdłuż na pół tak, aby uzyskać 8 podłużnych kawałków. Umyj pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym.
2. Poukładaj filety obok siebie w wygodnym pojemniku. Szczelnie i grubą warstwą, zasyp je solą. Przykryj szczelnie folią spożywczą i włóż na 2-3 dni do lodówki. Przewracaj filety na drugą stronę dwa razy dziennie i odlewaj wodę, która się nagromadzi w pojemniku.

3. W 3 dniu oczyść mięso z soli i zanurz w zimnej wodzie na 5-6 godzin. W tym czasie należy dwukrotnie zmienić wodę na czystą. Następnie pozostaw w chłodnym miejscu, na całą noc pod naciskiem (trzylitrowego słoika lub garnka z wodą), aby usunąć maksymalnie nadmiar wody z mięsa.
4. Kolejnym etapem jest wykonanie pasty-marynaty z przypraw. Wymieszaj wszystkie przyprawy i dolewaj stopniowo gorącą wodę, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty.

5. Przełóż przez każdy kawałek dratwę i zawiąż supełek tworząc zawieszkę i pokryj mięso szczelnie pastą. Powtarzaj tę procedurę kilka razy, aby na mięsie powstała gruba skorupka.

6. Zawieś mięso do wyschnięcia w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Do tych celów odpowiedni jest balkon lub dolna półka lodówki. Basturma będzie gotowa za 5-7 dni. Owiń gotową basturmę papierem do pieczenia i przechowaj w chłodnym miejscu nie dłużej niż 14 dni.

Smacznego!
Sama Basturma jest dość prosta w przygotowaniu, ale wymaga trochę czasu do ostatecznej jej gotowości. Z drugiej zaś strony, dlaczego nie zaskoczyć swoich gości tak delikatną i soczystą, mięsną przekąską?

 

W każdej chwili możesz sięgnąć do lodówki po swoją domową basturmę, racząc swoich gości pysznym, nie zawierającym barwników i konserwantów smakołykiem.

 

Podoba Ci się ten przepis? Podziel się na facebooku!

 

error: Content is protected !!