Jest reakcja Hołowni tuż po decyzji SN ws. wyborów. Ogłosił, co zamierza zrobić

Tuż po ogłoszeniu werdyktu Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że podejmie dalsze działania dotyczące zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta. Pomimo licznych kontrowersji dotyczących legalności orzeczenia, nie planuje zwlekać z organizacją Zgromadzenia Narodowego.

Sąd Najwyższy potwierdza wybór nowego prezydenta

W dniu 1 lipca Sąd Najwyższy oficjalnie potwierdził ważność wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Karol Nawrocki. Posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej, z udziałem 18 sędziów, trwało ponad trzy godziny. Mimo wątpliwości dotyczących statusu samej Izby, jej postanowienie stało się podstawą do działania marszałka Sejmu.

Są wątpliwości co do statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy. Dlatego na 6 sierpnia zwołam Zgromadzenie Narodowe i odbiorę przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego – napisał Szymon Hołownia na swoich profilach społecznościowych.

 

Hołownia komentuje polityczny chaos

W swoim wpisie odwołał się także do zaistniałej sytuacji politycznej, nazywając ją „zadziwiającym czasem”. Stwierdził, że przeciwnicy PiS, którzy wcześniej opowiadali się za unieważnieniem wyborów, teraz powinni skupić się na konstruktywnej pracy.

A my musimy zamknąć ten zadziwiający czas, w którym najzagorzalsi przeciwnicy PiS mówili czystym PiS-em („Pani Marszałek, trzeba anulować, bo przegramy!”). I wrócić do roboty – podkreślił Hołownia.

Minister Bodnar podkreśla potrzebę dalszych analiz

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odniósł się do kontrowersji wokół orzeczenia Sądu Najwyższego. Zapowiedział, że prześle marszałkowi Hołowni list z uwagami dotyczącymi przebiegu posiedzenia Izby oraz wyrazi, że istnieją podstawy do dalszych analiz proceduralnych.

Dzisiejsze posiedzenie Izby Kontroli, w tym przedstawione zdanie odrębne oraz moje słowa skłaniają mnie do sformułowania listu do marszałka Hołowni, w którym ukażę wszystkie nieprawidłowości proceduralne – zapowiedział Bodnar.

Minister dodał też, że nie przesądza to o skutkach prawnych, ale zamierza zapytać, czy spełniona została norma konstytucyjna mówiąca o roli Sądu Najwyższego w orzekaniu o ważności wyborów.

Zadam pytanie, czy w takiej sytuacji została wypełniona norma artykułu 129 Konstytucji, według której to Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów. Decyzja, co marszałek Hołownia z tym zrobi, należy już do niego – zaakcentował Bodnar.

Werdykt SN wzbudza emocje, a data zaprzysiężenia została ustalona

Mimo oficjalnego potwierdzenia wyborów przez Sąd Najwyższy, wciąż nie cichną emocje i kontrowersje. Posiedzenie Izby było jawne i transmitowane, a niektórzy sędziowie wyrazili swoje zdania odrębne oraz wątpliwości. Jednak decyzja o zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego zaplanowana na 6 sierpnia może zakończyć okres niepewności.

Szymon Hołownia podkreślił, że prokuratura ma obowiązek wyjaśnić wszelkie zarzuty, a sam zamierza skoncentrować się na efektywnych działaniach: „I wrócić do roboty”.

error: Content is protected !!