Lekarze oraz dietetycy przestrzegają swych pacjentów przed tego rodzaju napojami. Dlaczego nie powinniśmy ich pić.
4 246
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że słodzone napoje gazowane nie są najlepsze dla organizmu. Jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie po nie sięgają, gdyż teoretycznie dodają energii. Odczucie to jest jednak chwilowe i nie daje długotrwałego efektu.
Amerykański specjalista dr West Conner przeprowadził badania, w których udowodnił jaki wpływ na ludzki organizm mają napoje typu cola. Już po 10 minutach od wypicia napoju dostarczamy sobie aż 10 łyżeczek cukru. To równowartość dziennego zapotrzebowania na tę substancję!
Tak skoncentrowana dawka cukru w normalnych warunkach może prowadzić do nudności i wymiotów, jednak zawarty w gazowanych napojach kwas fosforowy neutralizuje ich bardzo słodki smak. Po kolejnych 10 minutach poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, co prowadzi do uwolnienia się insuliny.
Zgromadzony w nadmiarze cukier musi być zredukowany do postaci tłuszczu, dlatego wątroba zaczyna pracę na najwyższych obrotach, aby poradzić sobie z jego ogromną ilością. Około 40 minut po skonsumowaniu napoju następuje absorpcja zawartej w nim kofeiny.
Proces ten może objawiać się zwiększeniem źrenic i nagłym wzrostem ciśnienia. Natomiast zaalarmowana wątroba wysyła cukier do krwi, aby zniwelować skutki jej szybszego przepływu. Powoduje to zablokowanie receptorów adenozyny znajdujących się w mózgu, przez co nagle pojawia się poczucie niewyspania i zmęczenia.
Dodatkowo słodkie napoje prowadzą do wydzielania się dopaminy stymulującej mózg. Działanie to występuje również przy wielu używkach i narkotykach.