Sposób na wrastający paznokieć – jak sobie z tym poradzić. Instrukcje.

Przy wrastających paznokciach często towarzyszy nam nieprzyjemny ból, a z czasem pojawia się też ropa, kiedy osiągnie stan zapalny. Z czasem wrastający paznokieć może okazać się większym problemem, przez co utrudni nam chodzenie i inne czynności.

 

W skrajnych przypadkach tego problemu bez interwencji chirurgicznej się nie obędzie. Jednak problem wrastającego paznokcia możemy szybko zniwelować, jeśli zauważymy pierwsze objawy. Wystarczy, że zastosujemy poniższe sposoby i zażegnamy problem wrastającego paznokcia.

 

W jaki sposób można pozbyć się wrastającego paznokcia?

 

Zmiękczanie skóry

Pierwszym ze sposobów to zmiękczenie stóp w wodzie. Zanurzamy stopy w ciepłej wodzie – można dodać siarczan magnezu albo zwykłej wody z mydłem. 30 minut dziennie w zupełności wystarczy, najlepiej po kilka razy na dzień. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi infekcji, a miękka skóra wokół paznokcia ułatwi nam jego usunięcie. Aby zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia, obcinamy paznokieć w linii prostej.

 

Waciki mogą być pomocne

Urywamy kawałek waty i zwijamy go w rolkę. Umieszczamy wacik pomiędzy wrastającym paznokciem a skórą wokół paznokcia. Tym sposobem zmniejszamy ból i ucisk, a paznokieć powinien zmienić kierunek wzrostu. Przez to paznokieć nie będzie podrażniał miejsca, w którym rozwija się stan zapalny. Jeśli jednak ból przy tym sposobie jest zbyt duży – powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

 

Łagodzenie bólu spowodowanego wrastającym paznokciem

 

Ocet jabłkowy na zapobieganie infekcji

Ocet jabłkowy ma wiele właściwości zdrowotnych i zastosowań, a w tym przypadku zapobiegnie powstaniu infekcji. Przecieramy octem jabłkowym miejsce wrastającego paznokcia, by znacznie złagodzić ból.

 

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy ma dokładnie takie samo działanie jak ocet jabłkowy. Niewielka ilość olejku pomoże nam złagodzić ból i przede wszystkim zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji. Wystarczy pocierać problematyczne miejsce dla uzyskania skutecznego efektu.

 

Cytryna, a właściwie plaster cytryny

Ma działanie przeciwzapalne. Kwasek cytrynowy wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego, przez co ból będzie nam mniej doskwierał. Należy pocierać miejsce plastrem cytryny. Najlepiej będzie zawinąć plaster cytryny bandażem i pozostawić na całą noc. Dzięki temu zabiegowi następnego dnia odczujemy znaczną ulgę.

 

Oszczędzanie nóg

Kiedy dokucza nam problem wrastającego paznokcia, najlepiej będzie całkowicie zrezygnować z ciasnego obuwia, a w domu poruszamy się na boso. W razie konieczności wkładaj luźniejsze buty. Jeśli natomiast stan zapalny wciąż będzie się pogarszał, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

error: Content is protected !!