Świąteczna Galaretka Wieprzowa – Na świąteczny stół, będzie idealna.

W moim domu nie ma Świąt bez ulubionej galaretki wieprzowej lub, jak mówią, galaratu! Prawidłowo ugotowane, tradycyjne danie to bardzo smaczna i zdrowa uczta! Szczególnie przydatna dla osób cierpiących na choroby stawów, kruche kości, problemy skórne i wzrok.

 

 

Wiele osób rezygnuje z gotowania galaretki, ponieważ uważa, że to zbyt długie i kłopotliwe zadanie… Jednak wcale tak nie jest! W końcu przygotowuje się niemal sama, bez twojego udziału.
Oto klasyczny przepis na galaretkę wieprzową – chudą, mięsną, z czosnkiem i jajkiem. Przekonaj się jak szybko i prosto możesz wykonać ją sama!

 

 

SKŁADNIKI
  • 2 nóżki wieprzowe (przednie)
  • 1 podudzie wieprzowe (golonkę)
  • 1 kg mostka wołowego
  • 1 marchewka
  • 1 cebula
  • korzeń pietruszki
  • 1 główka czosnku
  • sól, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarenkach
  • 3 jajka

 

PRZYGOTOWANIE
1. Wszystkie mięsne części oraz nóżki wieprzowe włóż do garnka i zalej wodą. Powinny moczyć się przez 2-3 godziny – najlepiej zostawić na noc. Nie zaniedbuj tego kroku, namaczanie uwolni mięso od zakrzepłej krwi i zmiękczy skórę. Następnie oczyść nóżki i przekrój mostek wołowy na mniejsze kawałki. Wielkość kawałków nie ma większego znaczenia.

 

2. Włóż składniki mięsne do wysokiego garnka i zalej wodą 5-7 cm nad poziomem mięsa. Doprowadź do wrzenia, uważając na zbierającą się „szumowinę”. Cały czas regularnie usuwaj ją z garnka.
3. Na malutkim ogniu gotuj 4–5 godzin. Okresowo zaglądaj i przemieszaj. Nie dodawaj wody!
4. Po tym czasie dodaj czarny pieprz i ziele angielskie, liść laurowy, 1 łyżkę soli, obrane warzywa: marchew i pietruszkę. Cebulkę włóż ze skórką – doda złoty kolor galaretce. Gotuj kolejne 1-1,5 godziny.

5. Po tym czasie wyciągnij łyżką cedzakową mięso. Przecedź bulion przez drobne sito. Gdy mięso ostygnie, oddziel je od kości i wymieszaj z przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
6. Na tym etapie możesz usunąć nadmiar tłuszczu z bulionu. Łatwo to zrobisz ręcznikiem papierowym: połóż go delikatnie na powierzchnię bulionu i natychmiast podnieś. Powtórz tę procedurę kilka razy. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

7. Jajka ugotuj na twardo, potem ostudź i obierz.
8. Aby zaserwować galaretkę w oryginalny sposób, przygotuj odpowiednie małe pojemniczki (lub silikonowe formy do babeczek). Ułóż połowę jajka na spodzie każdego pojemniczka, a następnie przykryj warstwą mięsa. Zalej bulionem i pozostaw do stężenia na całą noc w lodówce.

 

Smacznego!

 

Gotowe galaretki podawaj bezpośrednio przed spożyciem. Chrzan lub musztarda będą się z nią idealnie komponować. Goście z pewnością będą zaskoczeni delikatnym smakiem i niecodzienną prezentacją Twojego dania.

error: Content is protected !!