Koper u mnie rośnie i kwitnie przez całe lato. Aż sąsiadki błagają o pęczek do obiadu.

Odnalezienie w sklepach polecanego przez dietetyków świeżych ziół nie zawsze jest prostym zadaniem. Na sklepowych półkach często braknie świeżego kopru, a przecież jest on uznawany za jeden z bardziej pożytecznych ziół i potrzebny byłby do tylu dań. Tak więc często jego poszukiwania kończą się fiaskiem. Co zrobić aby uniknąć takich sytuacji?
Jednym rozwiązaniem z tej sytuacji jest samodzielna hodowla ziół. Zadanie proste jedynie w słowach, czynności wymagają poświęcania i wiedzy. W jaki sposób się do tego zabrać?
Uprawianie kopru jest dla wielu nie lada wyzwaniem, wielu ogrodników rozpoczynających przygodę z roślinami, polega na sadzeniu tego zioła.
Przede wszystkim, ściśle trzymaj się zasad, które przekazujemy w tym artykule. Odpowiednie postępowanie sprawi, że doskonale urządzisz swój mini ogród i zachwycisz pachnącym koprem. Po pierwsze w hodowli ziół nie ma znaczenia czy będą one w pomieszczeniu czy na otwartym polu.

W jaki sposób skutecznie sadzić koper?

Aby skutecznie posadzić koper w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na glebę, nie może być kwaśna, w kwaśniej nasiona nie wykiełkują. Poza tym uzbroimy się w cierpliwość ponieważ, zawarte w nasionach kopru spore ilości olejku eterycznego spowalniają kiełkowanie zioła.
Świeże nasiona przed ich posadzeniem, muszą zostać przetworzone w następujący sposób:
Przetworzenie rozpoczynamy od namoczenia nasion w gorącej wodzie, termin moczenia wynosi trzy dni. Woda musi być zmieniana zawsze gdy następuje jej ostygnięcie. Można przyjąć, że należy zmieniać wodę około 5 razy na dobę.
Kolejno nasiona powinny został rozłożone na gazie. Rozłożone nasiona należy przykryć wilgotną szmatką. W taki sposób należy je pozostawić na 4 dni do momentu aż pojawią się kiełki. Należy zwrócić szczególną uwagę na to aby miejsce ich pozostawienia było ciepłe.

Kolejnym zadaniem jest osuszenie nasion. W tym celu można użyć zwykłej ścierki bądź ręczników papierowych. Należy zrobić to w sposób, który nie uszkodzi kiełków.

Bardzo ważne jest, aby nie tworzyć dotychczasowych rzędów lecz wysiewać kopce. Należy przygotować 10-15 centymetrowe otwory do których trafią nasiona. Gdy już to nastąpi, należy je zakopać i obficie podlać wodą.

Aby mieć pełną kontrolę oraz wpływ na wzrost posadzonych roślin, zadbaj o to aby miejsce w których znajdują się twoje sadzonki było nasłonecznione, jeśli jest to nie możliwe zapewnij im inne oświetlenie.

Użycie wszystkich przedstawionych wskazówek, pozwoli ci cieszyć się świeżym koprem przez całe lato.

 

error: Content is protected !!