Koper u mnie rośnie i kwitnie przez całe lato. Aż sąsiadki błagają o pęczek do obiadu.

Odnalezienie w sklepach polecanego przez dietetyków świeżych ziół nie zawsze jest prostym zadaniem. Na sklepowych półkach często braknie świeżego kopru, a przecież jest on uznawany za jeden z bardziej pożytecznych ziół i potrzebny byłby do tylu dań. Tak więc często jego poszukiwania kończą się fiaskiem. Co zrobić aby uniknąć takich sytuacji?

 

Jednym rozwiązaniem z tej sytuacji jest samodzielna hodowla ziół. Zadanie proste jedynie w słowach, czynności wymagają poświęcania i wiedzy. W jaki sposób się do tego zabrać?
Uprawianie kopru jest dla wielu nie lada wyzwaniem, wielu ogrodników rozpoczynających przygodę z roślinami, polega na sadzeniu tego zioła.
Przede wszystkim, ściśle trzymaj się zasad, które przekazujemy w tym artykule. Odpowiednie postępowanie sprawi, że doskonale urządzisz swój mini ogród i zachwycisz pachnącym koprem. Po pierwsze w hodowli ziół nie ma znaczenia czy będą one w pomieszczeniu czy na otwartym polu.

 

W jaki sposób skutecznie sadzić koper?

Aby skutecznie posadzić koper w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na glebę, nie może być kwaśna, w kwaśniej nasiona nie wykiełkują. Poza tym uzbroimy się w cierpliwość ponieważ, zawarte w nasionach kopru spore ilości olejku eterycznego spowalniają kiełkowanie zioła.

 

Świeże nasiona przed ich posadzeniem, muszą zostać przetworzone w następujący sposób:
Przetworzenie rozpoczynamy od namoczenia nasion w gorącej wodzie, termin moczenia wynosi trzy dni. Woda musi być zmieniana zawsze gdy następuje jej ostygnięcie. Można przyjąć, że należy zmieniać wodę około 5 razy na dobę.

 

Kolejno nasiona powinny został rozłożone na gazie. Rozłożone nasiona należy przykryć wilgotną szmatką. W taki sposób należy je pozostawić na 4 dni do momentu aż pojawią się kiełki. Należy zwrócić szczególną uwagę na to aby miejsce ich pozostawienia było ciepłe.

Kolejnym zadaniem jest osuszenie nasion. W tym celu można użyć zwykłej ścierki bądź ręczników papierowych. Należy zrobić to w sposób, który nie uszkodzi kiełków.

Bardzo ważne jest, aby nie tworzyć dotychczasowych rzędów lecz wysiewać kopce. Należy przygotować 10-15 centymetrowe otwory do których trafią nasiona. Gdy już to nastąpi, należy je zakopać i obficie podlać wodą.

Aby mieć pełną kontrolę oraz wpływ na wzrost posadzonych roślin, zadbaj o to aby miejsce w których znajdują się twoje sadzonki było nasłonecznione, jeśli jest to nie możliwe zapewnij im inne oświetlenie.

 

Użycie wszystkich przedstawionych wskazówek, pozwoli ci cieszyć się świeżym koprem przez całe lato.

 

 

Podziel się na facebooku!

 

error: Content is protected !!