Kiedy Twoja wątroba cierpi, wysyła tych 12 sygnałów.

Wątroba umieszczona jest pod żebrami w prawej górnej części jamy brzusznej. Jest największa i pełni ważne funkcje w organizmie. Ważne jest, abyśmy znali przyczynę uszkodzenia wątroby i w jaki sposób jej pomóc.

 

12 objawów, które zostają wcześnie wykryte.

Wykryto ponad 100 chorób wątroby, jednak każda z nich ma całkiem inne objawy. Do tych chorób zalicza się między innymi żółtaczka, alkoholowa choroba wątroby, marskość jak i choroby wątroby otłuszczonej. Często jest tak, że niestety mylimy objawy. Poniżej znajdziecie choroby wczesnego wykrycia.

 

1. Rozstrój żołądka
Najczęstszymi objawami są nudności i wymioty. Niestety mogą one również powodować inne choroby np. migrenę, chorobę lokomocyjną, zatrucie pokarmowe, depresję, ciążę, zawroty głowy lub problem z nerkami. Ważne jest to, że jeśli wątroba jest mocno uszkodzona, to pojawiają się częste mdłości i zdolność wątroby do pozbycia się toksyn niestety maleje.

 

2. Zmęczenie
Klasycznymi objawami chorej wątroby jest zmęczenie i osłabienie. Staje się tak gdyż przez uszkodzoną wątrobę ciało pracuje o wiele ciężej, również toksyny nie mogą być usuwane przez wątrobę. Gdy występują takie objawy warto skontaktować się z lekarzem.

 

3. Utrata apetytu
Objaw ten wynika z braku żółci, który wspomaga trawienie tłuszczu. Źle trawiony pokarm kieruje do utraty masy ciała i apetytu.

 

4. Złe trawienie
Wątroba jest bardzo ważna podczas trawienie , gdyż produkuje żółć. Gdy żółć źle funkcjonuje to powstaje biegunka i niestrawność. Przy braku żółci organizm nie toleruje tłustych potraw i wtedy dociera do zespołu drażliwego jelita, wzdęć oraz zaparć i mogą powstać kamienie żółciowe.

 

5. Zmiany w kolorze moczu
Większy poziom bilirubiny sprawi, że kolor moczu będzie bursztynowy, pomarańczowy lub nawet brązowy. Bilirubinę usuwamy wraz z moczem, a jej poziom może się zwiększać.

6. Zmiany koloru stolca
Podczas braku żółci stolec może zmienić swoją barwę na kolor szary, żółty lub gliniasty. Gdy staje się to tylko czasami, to nie jest nic strasznego. Jednak gdy objawy te są częste to trzeba koniecznie pójść do lekarza.

 

7. Żółtaczka
Podczas zachorowania na żółtaczkę nasz organizm się zmienia np. zmienia się kolor oczu, końce palców, język, a nasza skóra robi się żółta. Podnosi nam się bilirubina, powodować może to problem z pęcherzem lub trzustką.

 

8. Zmiany brzucha
Objawami chorej wątroby mogą być skurcze lub ból w dolnej części brzucha. Najwcześniejszym objawem uszkodzonej wątroby jest wodobrzusze, które polega na gromadzeniu się płynów w jamie brzusznej.

 

9. Zatrzymanie płynów
Zauważyć można podczas gdy puchną nam kostki i stopy. Jednak nie tylko taki objaw występuje. Może pojawić się również np. zaburzanie hormonalne, problemy z nerkami, choroby układu limfatycznego lub niewydolność serca.

10. Swędzenie skóry
Podczas niewydolności wątroby , nasza skóra robi się bardziej wrażliwa, swędzi a nawet się łuszczy, również jest bardzo wrażliwa na dotyk. Bardziej widoczne mogą stać się żyły i powstałe siniaki. Niektórzy myślą, że prawidłowe nawilżenie pomoże jednak pomóc może dopiero leczenie wątroby.

 

11. Ból brzucha
Jest to częsty objaw choroby wątroby.

 

12. Krwawienie z jelit, biegunka i zaparcia
Wątroba, która nie będzie produkowała czynników krzepnięcia doprowadzi do krwawienia lub zaparć i biegunek.

 

Niestety nie jest to cała lista uszkodzeń wątroby, objawem może być także problem z bilansem hormonów płciowych co prowadzi do rozwoju piersi u mężczyzn. Do zmniejszenia libido może dojść zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

 

Pamiętaj o tym, aby się spotkać z lekarzem, gdy wystąpią jakiekolwiek powyższe objawy.

error: Content is protected !!